Gruzie den první
Nejdříve jsme jeli do starého gruzínského města Mccheta nejstarší památky jsou asi z doby tisíc let před naším letopočtem, které bylo od třetího do pátého století městem hlavním a poté po přemístění hlavního města do Tbilisi zůstala až do devatenáctého století městem korunovačním gruzínských králů. Mccheta zůstala dodnes hlavním městem Gruzínské pravoslavné církve. Město Mccheta bylo založeno na soutoku řek Kury a Aragvi. Navštívili jsme zde klášter Džvari. Dále jsme navštívili ve městě katedrálu Sveticchoveli, postavená v 11. století. Při procházce z katedrály zpátky městem jsme měli ohromnou chuť dát si kávu, ale měli jsme smůlu, protože místní stánkaři neměli elektřinu a západní civilizace je natolik zkazila, že bez kávovaru DeLongi už kávu uvařit neumí, jak jsme později zjistili o moc jsme nepřišli dobrou kávu jsme měli snad jen v jediné kavárničce, ale to nebylo tento den.
Poté přišel zlatý hřeb dne návštěva města Gori a muzea nejslavnějšího gruzínského rodáka Josefa Visarjonoviče Džugašvili (Stalina). V muzeu je jeho rodný domek a na dnešní poměry skromný vagón, kterým Stalin cestoval jako Generální tajemník Komunistické strany Sovětského svazu, muzeum a 17 metrová Stalinova socha vznikla v roce 1957, po smrti Stalina v roce na truc novému tajemníkovi Komunistické strany Sovětského svazu Chruščovovi. Město si památku Stalina přes odpor Chruščova zachovalo, a já myslím, že je to dobře. Ono to takové zažité obrazoborectví, které se táhne dějinami lidstva tísíceletí by mělo zmizet. Egyptský faraon Thutmose nechal zničit památky na svou matku Hatšepsut a u nás například díky Masarykovi nemáme ani jednu sochu císaře Františka Josefa II. Jako by snad ani nebyl v 19. století naším panovníkem.
Poslední prohlídka prvního dne patřila městu Uplisciche, jedná se o mohutné skalní město z 6. století před naším letopočtem. Město odolávalo dobyvatelům až do 13. století našeho letopočtu, kdy ho dobyl a rozbořil mongolský chán Ödegej.